Καθώς διανύουμε την ασταθή περίοδο της δικτατορίας, η περιπλάνηση μας ξεκινά με τον εικοσάχρονο Μανώλη, έναν νεαρό από τη Νίκαια, ο οποίος επιδόθηκε στη στρατιωτική του θητεία στο παράλληλο κόσμο του Πολεμικού Ναυτικού.
Μετά από έναν ατυχή καβγά με κάποιο οπλονόμο, οδηγήθηκε σε απομάκρυνση από το Ναύσταθμο της Σαλαμίνας, καταλήγοντας ως ανεπιθύμητος στο Φιλατούρι, έναν καταπράσινο θέρετρο του Πολεμικού Ναυτικού, όπου οι αξιωματικοί και οι οικογένειές τους απολάμβαναν τις θαλάσσιες αποδράσεις τους.
Σε εκείνο το παράδεισο, τον περίμενε ο διοικητής Πρίφτης ένας αυστηρός και υποψιασμένος άνθρωπος που τον κρατούσε σε στενή επιτήρηση. Σύντομα γνώρισε τους συντρόφους του: τον Καραγιάννη, γνωστό και ως "Φασολάκια", τον Βάρδα ή "Βλαχοδήμαρχο", τον Λαζάρου ή "Κατσαπλιά", και πολλούς άλλους ναύτες που είχαν βρεθεί εκεί με παρόμοιο τρόπο.
Όλοι αυτοί οι χαρακτήρες εμπλέχτηκαν σε έναν καταιγισμό δράσης, αστείων αλλά και τραγικών γεγονότων, περιπετειών και ανατροπών, αντιμετωπίζοντας τις δυσκολίες και τους κινδύνους της εποχής. Ο Μανώλης θα κρατήσει αυτές τις αναμνήσεις για πάντα στην καρδιά του, ακόμα και εξήντα χρόνια μετά την αποχώρησή του από το Π.Ν.
Αυτό το βιβλίο αποτελεί ένα ανάλαφρο βιογραφικό ντοκουμέντο, που βασίζεται σε πραγματικά γεγονότα και στις αυθεντικές αφηγήσεις του Μ. Καλογερά.
Segnala o richiedi rimozione
Condividi questo libro
Recensioni e articoli
Aggiungi una recensione
Aggiungi un articolo
Non ci sono ancora recensioni o articoli